Kingbright SA23-12YWA
SA23-12YWA picture photo
Mfg. Part Number
SA23-12YWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SA23-12YWA.pdf
Availability of SA23-12YWA
QUANTITY
SA23-12YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA23-12YWA
Internal Part NumberEIS-SA23-12YWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.4V
Current - Test20mA
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)300mW
Package / Case10-DIP (2.370", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA23-12YWA
Related LinksSA23-, SA23-12YWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA23-12YWA Details Description
Related parts for SA23-12YWA
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
BACKSHELL DB37 FLAT RIBBON PLAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/TNC 18GHZ datasheet.pdf