ON Semiconductor SA28ARLG
SA28ARLG picture photo
Mfg. Part Number
SA28ARLG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC AXIAL
Datasheet Download
SA28ARLG.pdf
Availability of SA28ARLG
QUANTITY
SA28ARLG Order Process
Ship out your order
Specifications of SA28ARLG
Internal Part NumberEIS-SA28ARLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMiniMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA28ARLG
Related LinksSA28, SA28ARLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SA28ARLG Details Description
Related parts for SA28ARLG
IC DUAL 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
PWR SUPP AC/DC 20W 5V OUT MED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.4A 77.8 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
SHROUD UL98 200A FUSED 4P datasheet.pdf