Vishay Semiconductor/Diodes Division SA28CHE3/73
SA28CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA28CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA28CHE3/73.pdf
Availability of SA28CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA28CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA28CHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA28CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA28CHE3/73
Related LinksSA28C, SA28CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA28CHE3/73 Details Description
Related parts for SA28CHE3/73
IC SYNC SEPARATOR S-H 50% 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
SCREW TERMINAL CONNECTOR datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/12/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2.5V 50W datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf