Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-50450G-C1-R0
ATS-50450G-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-50450G-C1-R0
Brief Description
HEAT SINK 45MM X 45MM X 12.5MM
Datasheet Download
ATS-50450G-C1-R0.pdf
Availability of ATS-50450G-C1-R0
QUANTITY
ATS-50450G-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-50450G-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-50450G-C1-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsmaxiGRIP Clearance Guideline
maxiGRIP Installation Guide
Product Training ModulesmaxiGRIP™ Heat Sink Attachment
maxiGRIP™ and Board Level Cooling
maxiFLOW™ Heat Sinks
Phase Change - Pressure Increase maxiGRIP™
Video FilemaxiGRIP
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.492" (12.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.1°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-50450G-C1-R0
Related LinksATS-5045, ATS-50450G-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-50450G-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-50450G-C1-R0
REGULATR POS B 15V STEP-UP HORZ datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V TSOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
LT73 3900 2A 1K0 5% 4KRL datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 10K 16UTQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 0.5MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf