AVX Corporation SA301A222FAC
SA301A222FAC picture photo
Mfg. Part Number
SA301A222FAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A222FAC.pdf
Availability of SA301A222FAC
QUANTITY
SA301A222FAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A222FAC
Internal Part NumberEIS-SA301A222FAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A222FAC
Related LinksSA301A, SA301A222FAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A222FAC Details Description
Related parts for SA301A222FAC
DIODE GEN PURP 600V 85A DO203AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-DSBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2V USP-3 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/RED DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .254M datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4CH ESD 8HUSON datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4.5A datasheet.pdf