AVX Corporation SA301A222FAR
SA301A222FAR picture photo
Mfg. Part Number
SA301A222FAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A222FAR.pdf
Availability of SA301A222FAR
QUANTITY
SA301A222FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A222FAR
Internal Part NumberEIS-SA301A222FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A222FAR
Related LinksSA301A, SA301A222FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A222FAR Details Description
Related parts for SA301A222FAR
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 0.182 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO-220AB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-15V 5A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf