AVX Corporation SA301A222FAR
SA301A222FAR picture photo
Mfg. Part Number
SA301A222FAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A222FAR.pdf
Availability of SA301A222FAR
QUANTITY
SA301A222FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A222FAR
Internal Part NumberEIS-SA301A222FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A222FAR
Related LinksSA301A, SA301A222FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A222FAR Details Description
Related parts for SA301A222FAR
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 75PSI datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.1A 8SOP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA 0805 datasheet.pdf
LIMIT SW, ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf