AVX Corporation SA301A222JAN
SA301A222JAN picture photo
Mfg. Part Number
SA301A222JAN
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A222JAN.pdf
Availability of SA301A222JAN
QUANTITY
SA301A222JAN Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A222JAN
Internal Part NumberEIS-SA301A222JAN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A222JAN
Related LinksSA301A, SA301A222JAN Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A222JAN Details Description
Related parts for SA301A222JAN
TVS DIODE 185VWM 328VC AXIAL datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX CLEAR 48MMX50M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 49MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf