AVX Corporation SA301A272GAB
SA301A272GAB picture photo
Mfg. Part Number
SA301A272GAB
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A272GAB.pdf
Availability of SA301A272GAB
QUANTITY
SA301A272GAB Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A272GAB
Internal Part NumberEIS-SA301A272GAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A272GAB
Related LinksSA301A, SA301A272GAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A272GAB Details Description
Related parts for SA301A272GAB
RES ARRAY 2 RES 1.6K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf