AVX Corporation SA301A272GAB
SA301A272GAB picture photo
Mfg. Part Number
SA301A272GAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A272GAB.pdf
Availability of SA301A272GAB
QUANTITY
SA301A272GAB Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A272GAB
Internal Part NumberEIS-SA301A272GAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A272GAB
Related LinksSA301A, SA301A272GAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A272GAB Details Description
Related parts for SA301A272GAB
IDC CABLE - MSD50K/MC50M/MCG50K datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 18MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 75MA TO92-3 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CNTRLR 12V 10-UMAX datasheet.pdf
HOLDER SAHT DIE datasheet.pdf
.375 INSULATOR SR BTS MOMTG 8 H datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 200MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
2MM HARD METRIC VERSION datasheet.pdf