AVX Corporation SA301C104KAA
SA301C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301C104KAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA301C104KAA.pdf
Availability of SA301C104KAA
QUANTITY
SA301C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301C104KAA
Internal Part NumberEIS-SA301C104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301C104KAA
Related LinksSA301C, SA301C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301C104KAA Details Description
Related parts for SA301C104KAA
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMD datasheet.pdf
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-DIP datasheet.pdf
ICL 1.3 OHM 20% 8.9A 15MM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
ANT GPS AVL DB 806-866MHZ 1.25" datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf