Cardinal Components CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD picture photo
Mfg. Part Number
CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 160.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD.pdf
Availability of CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
QUANTITY
CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
Internal Part NumberEIS-CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPPFX
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency160MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.220" (5.60mm)
Package / Case8-DIP Module (4 Leads)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
Related LinksCPPFXC4LT-A, CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD Details Description
Related parts for CPPFXC4LT-A7BR-160.0PD
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 3POS PCB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 12POS VERT SMD datasheet.pdf
ASSEMBLY SHAFT 2-12SECT datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 26 POS FLASH datasheet.pdf
FET RF N-CH 50V 30W 211-07 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf