AVX Corporation SA301C473JAA
SA301C473JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301C473JAA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA301C473JAA.pdf
Availability of SA301C473JAA
QUANTITY
SA301C473JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301C473JAA
Internal Part NumberEIS-SA301C473JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301C473JAA
Related LinksSA301C, SA301C473JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301C473JAA Details Description
Related parts for SA301C473JAA
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR10H/AE10G/HSR10H datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 11.81" X 7.87" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 500MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf