AVX Corporation SA301C473KAA
SA301C473KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301C473KAA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA301C473KAA.pdf
Availability of SA301C473KAA
QUANTITY
SA301C473KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301C473KAA
Internal Part NumberEIS-SA301C473KAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301C473KAA
Related LinksSA301C, SA301C473KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301C473KAA Details Description
Related parts for SA301C473KAA
HEAT SHRINK CLR 1/16" X 4' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
2MM H.M 5 ROW A/B FEED TO datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 16V 1210 datasheet.pdf