Microchip Technology MCP47FVB01A2T-E/ST
MCP47FVB01A2T-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP47FVB01A2T-E/ST
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 8BIT
Datasheet Download
MCP47FVB01A2T-E/ST.pdf
Availability of MCP47FVB01A2T-E/ST
QUANTITY
MCP47FVB01A2T-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP47FVB01A2T-E/ST
Internal Part NumberEIS-MCP47FVB01A2T-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
Packaging*
Settling Time6µs
Number of Bits8
Data InterfaceI²C
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Number of Outputs and Type1 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP47FVB01A2T-E/ST
Related LinksMCP47FVB0, MCP47FVB01A2T-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP47FVB01A2T-E/ST Details Description
Related parts for MCP47FVB01A2T-E/ST
IC MON TRPL MCRPWR TSOT23-5 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLACK 2/PACK datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM SMOKED 0.125" datasheet.pdf