AVX Corporation SA301E104ZAA
SA301E104ZAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301E104ZAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E104ZAA.pdf
Availability of SA301E104ZAA
QUANTITY
SA301E104ZAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E104ZAA
Internal Part NumberEIS-SA301E104ZAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E104ZAA
Related LinksSA301E, SA301E104ZAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E104ZAA Details Description
Related parts for SA301E104ZAA
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf