AVX Corporation SA305E824MAA
SA305E824MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA305E824MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.82UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA305E824MAA.pdf
Availability of SA305E824MAA
QUANTITY
SA305E824MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA305E824MAA
Internal Part NumberEIS-SA305E824MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA305E824MAA
Related LinksSA305E, SA305E824MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA305E824MAA Details Description
Related parts for SA305E824MAA
RES SMD 130K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf