Vishay Semiconductor/Diodes Division SA33C-E3/54
SA33C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA33C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC
Datasheet Download
SA33C-E3/54.pdf
Availability of SA33C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA33C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA33C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA33C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA33C-E3/54
Related LinksSA33C, SA33C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA33C-E3/54 Details Description
Related parts for SA33C-E3/54
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 580MA SOT-323 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHL 12" 11S MED datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 3/4-6" BLA datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 24FBGA datasheet.pdf