| Internal Part Number | EIS-SA36-11SURKWA | |
| Standard Package | 36 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 1 | |
| Size / Dimension | 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.36" (9.14mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Red | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.95V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 28mcd | |
| Wavelength - Peak | 645nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |
| Package / Case | 10-DIP (0.200", 5.08mm) | |