Bourns Inc. PWR4522AS15R0JA
PWR4522AS15R0JA picture photo
Mfg. Part Number
PWR4522AS15R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PWR4522AS15R0JA.pdf
Availability of PWR4522AS15R0JA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR4522AS15R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4522AS15R0JA
Internal Part NumberEIS-PWR4522AS15R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR4522 Material Declaration
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4522
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4522AS15R0JA
Related LinksPWR4522, PWR4522AS15R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4522AS15R0JA Details Description
Related parts for PWR4522AS15R0JA
CONN PIN 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL DUAL 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 320W datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf