NorComp 178-037-613R691
178-037-613R691 picture photo
Mfg. Part Number
178-037-613R691
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
178-037-613R691.pdf
Availability of 178-037-613R691
QUANTITY
178-037-613R691 Order Process
Ship out your order
Specifications of 178-037-613R691
Internal Part NumberEIS-178-037-613R691
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents178-037-613R691 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model178-037-613Rzz1.pdf178-037-613Rzz1.stp178-037-613Rzz1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series178
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)178-037-613R691
Related Links178-037, 178-037-613R691 Datasheet, NorComp Distributor
178-037-613R691 Details Description
Related parts for 178-037-613R691
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 17P datasheet.pdf
CAP PMI ASSEMBLY RED CHROME datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.5A 240 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf