AVX Corporation SA401A682GAC
SA401A682GAC picture photo
Mfg. Part Number
SA401A682GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA401A682GAC.pdf
Availability of SA401A682GAC
QUANTITY
SA401A682GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA401A682GAC
Internal Part NumberEIS-SA401A682GAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA401A682GAC
Related LinksSA401A, SA401A682GAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA401A682GAC Details Description
Related parts for SA401A682GAC
IC PROCESSOR USB 2.0 100-TQFP datasheet.pdf
CONN SPLIC PARA 300-350MCM SOLIS datasheet.pdf
IC CTRLR POWER DISTRIB 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A GOLD PCB datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 96CPR datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf