AVX Corporation SA401A682GAC
SA401A682GAC picture photo
Mfg. Part Number
SA401A682GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA401A682GAC.pdf
Availability of SA401A682GAC
QUANTITY
SA401A682GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA401A682GAC
Internal Part NumberEIS-SA401A682GAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA401A682GAC
Related LinksSA401A, SA401A682GAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA401A682GAC Details Description
Related parts for SA401A682GAC
DUCT SLOT TYPE F PVC LGRY 6' datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 5.12"L X 2.56"W datasheet.pdf
RES 10.1 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 9 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A datasheet.pdf
37P M R/A 370 CLIP 4-40 370PF datasheet.pdf