AVX Corporation SA405C154KAR
SA405C154KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA405C154KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C154KAR.pdf
Availability of SA405C154KAR
QUANTITY
SA405C154KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C154KAR
Internal Part NumberEIS-SA405C154KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C154KAR
Related LinksSA405C, SA405C154KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C154KAR Details Description
Related parts for SA405C154KAR
RES SMD 261 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.5MM STR 2M SHLD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 140MA 33.7 OHM TH datasheet.pdf