AVX Corporation SA405C154KAR
SA405C154KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA405C154KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C154KAR.pdf
Availability of SA405C154KAR
QUANTITY
SA405C154KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C154KAR
Internal Part NumberEIS-SA405C154KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C154KAR
Related LinksSA405C, SA405C154KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C154KAR Details Description
Related parts for SA405C154KAR
HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS HEX SHAFT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 120A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 430 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf