AVX Corporation SA405C334KAR
SA405C334KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA405C334KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C334KAR.pdf
Availability of SA405C334KAR
QUANTITY
SA405C334KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C334KAR
Internal Part NumberEIS-SA405C334KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C334KAR
Related LinksSA405C, SA405C334KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C334KAR Details Description
Related parts for SA405C334KAR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V D2PAK datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CORD SJT 14AWG 3COND 2M BLACK datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL WSI 25/1 CC/LED datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf