On-Shore Technology, Inc. SA406040
SA406040 picture photo
Mfg. Part Number
SA406040
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
SA406040.pdf
Availability of SA406040
QUANTITY
SA406040 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA406040
Internal Part NumberEIS-SA406040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSA
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post80µin (2.03µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialThermoplastic, Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA406040
Related LinksSA40, SA406040 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
SA406040 Details Description
Related parts for SA406040
CONN RCPT PANEL 4PIN .250FASTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf