Vishay Semiconductor/Diodes Division SA40C-E3/54
SA40C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA40C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA40C-E3/54.pdf
Availability of SA40C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA40C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA40C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA40C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA40C-E3/54
Related LinksSA40C, SA40C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA40C-E3/54 Details Description
Related parts for SA40C-E3/54
IC DUAL UART 64BYTE FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 16MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 33POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E VIOLET datasheet.pdf
IC RF AMP DIE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf