Vishay Semiconductor/Diodes Division SA43-E3/54
SA43-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA43-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO204AC
Datasheet Download
SA43-E3/54.pdf
Availability of SA43-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA43-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA43-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA43-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp76.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA43-E3/54
Related LinksSA43-, SA43-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA43-E3/54 Details Description
Related parts for SA43-E3/54
XFRMR LAMINATED 1.89VA CHAS MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 790MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUD HDPHN 24-SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK DUAL PLL 64WQFN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB AEQ datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 850VDC DRAWING T2 datasheet.pdf