Vishay Semiconductor/Diodes Division SA43A-E3/73
SA43A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA43A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA43A-E3/73.pdf
Availability of SA43A-E3/73
QUANTITY
SA43A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA43A-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA43A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA43A-E3/73
Related LinksSA43A, SA43A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA43A-E3/73 Details Description
Related parts for SA43A-E3/73
RES SMD 40.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
FACEPLATE DBL GANG 12PORT WHITE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf