Vishay Semiconductor/Diodes Division SA45CAHE3/54
SA45CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA45CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC
Datasheet Download
SA45CAHE3/54.pdf
Availability of SA45CAHE3/54
QUANTITY
SA45CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA45CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA45CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA45CAHE3/54
Related LinksSA45CA, SA45CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA45CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA45CAHE3/54
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 12A HS 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRY 328.1' datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 150W datasheet.pdf