Vishay Semiconductor/Diodes Division SA48A-E3/73
SA48A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA48A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA48A-E3/73.pdf
Availability of SA48A-E3/73
QUANTITY
SA48A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA48A-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA48A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA48A-E3/73
Related LinksSA48A, SA48A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA48A-E3/73 Details Description
Related parts for SA48A-E3/73
IC 3 MB/SEC CMOS SCSI 1 48-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 9POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
RES 15.17 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN F HOUSING 2POS datasheet.pdf