TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41JN-LC
DJT14E21-41JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DJT14E21-41JN-LC.pdf
Availability of DJT14E21-41JN-LC
QUANTITY
DJT14E21-41JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41JN-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-41JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41JN-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-41JN-LC
EYELET 0.187" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 37PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENS 50PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf