Vishay Semiconductor/Diodes Division SA51HE3/73
SA51HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA51HE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA51HE3/73.pdf
Availability of SA51HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA51HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA51HE3/73
Internal Part NumberEIS-SA51HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA51HE3/73
Related LinksSA51H, SA51HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA51HE3/73 Details Description
Related parts for SA51HE3/73
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.168A 110 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 68PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf