| Internal Part Number | EIS-SA56-11CGKWA | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 1 | |
| Size / Dimension | 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Green | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 35mcd | |
| Wavelength - Peak | 574nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |
| Package / Case | 10-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SA56-11CGKWA | |
| Related Links | SA56-1, SA56-11CGKWA Datasheet, Kingbright Distributor | |
 | 9101103200 | CIR BRKR 800MA 250VAC 80VDC | datasheet.pdf | |