Vishay Semiconductor/Diodes Division SA6.5AHE3/54
SA6.5AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA6.5AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC
Datasheet Download
SA6.5AHE3/54.pdf
Availability of SA6.5AHE3/54
QUANTITY
SA6.5AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA6.5AHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA6.5AHE3/54
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)44.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA6.5AHE3/54
Related LinksSA6.5A, SA6.5AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA6.5AHE3/54 Details Description
Related parts for SA6.5AHE3/54
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T6 6.5" datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0603 datasheet.pdf
ROLLER STANDARD STAINLESS STEEL datasheet.pdf
LPP 7.50/90/11 OG datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf