Vishay Semiconductor/Diodes Division SA60CAHE3/54
SA60CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA60CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA60CAHE3/54.pdf
Availability of SA60CAHE3/54
QUANTITY
SA60CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA60CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA60CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA60CAHE3/54
Related LinksSA60CA, SA60CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA60CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA60CAHE3/54
IDC CABLE - MCS16K/MC16G/MCS16K datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
EVAL MOD MONO AUDIO AMP TPA0211 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 1310NM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V CH 1812 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
High Accuracy Ultralow IQ, 500 mA anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf