Vishay Semiconductor/Diodes Division SA90AHE3/73
SA90AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA90AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC
Datasheet Download
SA90AHE3/73.pdf
Availability of SA90AHE3/73
QUANTITY
SA90AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA90AHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA90AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA90AHE3/73
Related LinksSA90A, SA90AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA90AHE3/73 Details Description
Related parts for SA90AHE3/73
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOT23 datasheet.pdf
TRANSDUCER 1000# PRES 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4.5A 28 MOHM TH datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
STATIC BAG MET-OUT 8"X12" 100PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf