| Internal Part Number | EIS-SAF-XC164CS-32F20F BB-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1,400 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | XC16x | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 79 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 12K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 2.7 V | |
| Data Converters | A/D 14x8/10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |