| Internal Part Number | EIS-SAF-XC164D-16F40F BB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1,400 | |
| Series | XC16x | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 40MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 79 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 2.7 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 100-LQFP | |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SAF-XC164D-16F40F BB | |
| Related Links | SAF-XC164D, SAF-XC164D-16F40F BB Datasheet, Infineon Technologies Distributor | |
 | 19-09-2153 | CONN PLUG 15POS .093 PANEL MOUNT | datasheet.pdf | |