Infineon Technologies SAF-XC164SM-16F40F BA
SAF-XC164SM-16F40F BA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XC164SM-16F40F BA
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP
Datasheet Download
SAF-XC164SM-16F40F BA.pdf
Availability of SAF-XC164SM-16F40F BA
QUANTITY
SAF-XC164SM-16F40F BA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XC164SM-16F40F BA
Internal Part NumberEIS-SAF-XC164SM-16F40F BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Feb/2011
Standard Package960
SeriesXC16x
PackagingTray
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O47
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 2.7 V
Data ConvertersA/D 14x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XC164SM-16F40F BA
Related LinksSAF-XC164S, SAF-XC164SM-16F40F BA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XC164SM-16F40F BA Details Description
Related parts for SAF-XC164SM-16F40F BA
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCS60K datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SUB-LENS OPTX SER WIDE 16DEG datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
FASTIN-ON REC/BRASS TIN PL datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf