Infineon Technologies SAF-XC164TM-8F20F AA
SAF-XC164TM-8F20F AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XC164TM-8F20F AA
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB TQFP-64-8
Datasheet Download
SAF-XC164TM-8F20F AA.pdf
Availability of SAF-XC164TM-8F20F AA
QUANTITY
SAF-XC164TM-8F20F AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XC164TM-8F20F AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XC164TM-8F20F AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
SeriesXC16x
PackagingCut Tape (CT)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O47
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 2.7 V
Data ConvertersA/D 14x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XC164TM-8F20F AA
Related LinksSAF-XC164T, SAF-XC164TM-8F20F AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XC164TM-8F20F AA Details Description
Related parts for SAF-XC164TM-8F20F AA
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -56DB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SCKT datasheet.pdf