Infineon Technologies SAF-XC878M-16FFI 5V AA
SAF-XC878M-16FFI 5V AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XC878M-16FFI 5V AA
Brief Description
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP
Datasheet Download
SAF-XC878M-16FFI 5V AA.pdf
Availability of SAF-XC878M-16FFI 5V AA
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of SAF-XC878M-16FFI 5V AA, we specialize in Infineon Technologies all series electronic components. SAF-XC878M-16FFI 5V AA can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for SAF-XC878M-16FFI 5V AA, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
SAF-XC878M-16FFI 5V AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XC878M-16FFI 5V AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XC878M-16FFI 5V AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,900
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC8xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorXC800
Core Size8-Bit
Speed27MHz
ConnectivitySPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XC878M-16FFI 5V AA
Related LinksSAF-XC878M-, SAF-XC878M-16FFI 5V AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XC878M-16FFI 5V AA Details Description
Related parts for SAF-XC878M-16FFI 5V AA
IC ADC 24BIT 4CH W/LNA 24SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf