| Internal Part Number | EIS-SAF-XE164G-48F66L AC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Standard Package | 540 | |
| Series | XE16x | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI | |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 75 | |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 34K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 11x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SAF-XE164G-48F66L AC | |
| Related Links | SAF-XE164G, SAF-XE164G-48F66L AC Datasheet, Infineon Technologies Distributor | |
 | AFCC-48 | CABLE CLAMP ALUM FLAT 3" | datasheet.pdf | |