Infineon Technologies SAF-XE164KN-24F80L AA
SAF-XE164KN-24F80L AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE164KN-24F80L AA
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
SAF-XE164KN-24F80L AA.pdf
Availability of SAF-XE164KN-24F80L AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAF-XE164KN-24F80L AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE164KN-24F80L AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XE164KN-24F80L AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesXE16x
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size192KB (192K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size26K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-100-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XE164KN-24F80L AA
Related LinksSAF-XE164K, SAF-XE164KN-24F80L AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XE164KN-24F80L AA Details Description
Related parts for SAF-XE164KN-24F80L AA
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
FERRITE ULTRA HC 56 OHMS SMD datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1/8 BRICK HEATSINK 23X59X11.4MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
RES 124K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf