Infineon Technologies SAF-XE167H-48F66L AC
SAF-XE167H-48F66L AC picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE167H-48F66L AC
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH PG-LQFP-144
Datasheet Download
SAF-XE167H-48F66L AC.pdf
Availability of SAF-XE167H-48F66L AC
QUANTITY
SAF-XE167H-48F66L AC Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE167H-48F66L AC
Internal Part NumberEIS-SAF-XE167H-48F66L AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPin 1 Marking 05/Jun/2014
Standard Package360
SeriesXE16x
PackagingTray
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed66MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O118
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size34K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C