| Internal Part Number | EIS-SAK-XC2267-96F80L AC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Packing Belt 17/Dec/2013 | |
| Standard Package | 1,400 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | XC22xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16/32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI | |
| Peripherals | DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 75 | |
| Program Memory Size | 768KB (768K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 82K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 16x8/10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SAK-XC2267-96F80L AC | |
| Related Links | SAK-XC2267, SAK-XC2267-96F80L AC Datasheet, Infineon Technologies Distributor | |
 | 1H096 | CAP TACT RECT BLK/FROST WHT LENS | datasheet.pdf | |
 | 1982510000 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM | datasheet.pdf | |