| Internal Part Number | EIS-SAK-XC2336B-40F80L AA | |
| PCN Design/Specification | Copper Bond Wire 26/Feb/2014 | |
| Standard Package | 1,900 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | XC23xxB | |
| Core Size | 16/32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI | |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 38 | |
| Program Memory Size | 320KB (320K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 34K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 9x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |