Cynergy3 SAR92405
SAR92405 picture photo
Mfg. Part Number
SAR92405
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Datasheet Download
SAR92405.pdf
Availability of SAR92405
QUANTITY
SAR92405 Order Process
Ship out your order
Specifications of SAR92405
Internal Part NumberEIS-SAR92405
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relay Appl Notes
Featured ProductSAR9 Reed Relays
Standard Package60
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesS
PackagingTray
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage20VAC, 20VDC - Max
Turn On Voltage (Max)20 VDC
Turn Off Voltage (Min)3 VDC
Operate Time1ms
Release Time0.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialRhodium (Rh)
Coil Power-
Coil Resistance1 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAR92405
Related LinksSAR9, SAR92405 Datasheet, Cynergy3 Distributor
SAR92405 Details Description
Related parts for SAR92405
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 250MW 2DFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1/2" datasheet.pdf
TOOL CRIMPER FIB-OPTIC UNIV SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.29A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf