ON Semiconductor SB10-05P-TD-E
SB10-05P-TD-E picture photo
Mfg. Part Number
SB10-05P-TD-E
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A PCP
Datasheet Download
SB10-05P-TD-E.pdf
Availability of SB10-05P-TD-E
QUANTITY
SB10-05P-TD-E Order Process
Ship out your order
Specifications of SB10-05P-TD-E
Internal Part NumberEIS-SB10-05P-TD-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)10ns
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F52pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackagePCP
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB10-05P-TD-E
Related LinksSB10-0, SB10-05P-TD-E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SB10-05P-TD-E Details Description
Related parts for SB10-05P-TD-E
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 1M ULTRA datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 24"W datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf